Dördüncü evre bağırsak kanseri teşhisi konmuştu: Yapılması gerekeni açıkladı

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde yaşayan 38 yaşındaki bir erkek, Reddit’ten yaptığı paylaşımında, dördüncü evre bağırsak kanseri teşhisi aldığını, kontrol için doktora gitmeden önce de birkaç hafta boyunca tuvalette kan gördüğünü söyledi.

Kolonoskopide genç adamın bağırsaklarını neredeyse tıkayan büyük bir kanserli büyüme ortaya çıktı. Adam, yaptığı açıklamada, yaş fark etmeksizin herkese tuvaletteyken dışkılarını kontrol etmeleri çağrısında bulundu.

Kanserin genellikle yavaş büyüdüğünü ve bu durumun doktorların on yıldan fazla bir süredir kansere sahip olduğunu düşünmesine neden olduğunu da ekledi.

KAN GÖRÜYORSANIZ DİKKAT

Genç adam, bu kadar uzun sürede oluşan büyümeye rağmen ilk kez bu yılın mayıs ayında kanı fark ettiğini söyledi.

Kolonoskopi öncesinde doktorlar onun ülseratif kolit olduğundan yüzde 99 emin olduklarını açıklamışlardı, dolayısıyla kanser teşhisi daha da büyük bir şok yarattı.

Öğretmen, hastalığın belirtisi olabilecek ağrı ya da kilo kaybıyla ilgili başka bir belirtiden ise bahsetmedi.

Yüzlerce kişi bu gönderiye yorum yaparak bağırsak alışkanlıklarını daha düzenli kontrol etmelerini hatırlattığı için kendisine teşekkür etti.

Bir sosyal medya kullanıcısı, “Bağırsak tarama programının 45’e düşürülmesi konusunda bazı baskılar var, bu iyi olur. 50’li yaşların altında kolon kanseri oranları artıyor. Dolayısıyla bu çok önemli bir mesaj” yorumunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir