Depremin 215. Gününde Hatay’da Enkazdan Çıkartılan Ceset Yaşadıklarımızı Bir Kez Daha Sorgulattı

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde Hatay’da büyük yıkımlar yaşanmıştı. Artçı sarsıntıların da etkisiyle binlerce bina yıkılırken, vatandaşlarımız enkaz altında kalarak hayatını kaybetmişti. Depremin 215. gününde ‘Yerinde Dönüşüm’ projesiyle yapılan temel kazımı sırasında bir ceset bulundu. 

Kimliği henüz belirlenemeyen bu vatandaşımız, yaşadıklarımızı bir kez daha sorgulattı.

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta iki büyük deprem meydana gelmişti.

cdnuploads.aa.com.tr

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler toplam 11 ilimizi etkisi altına almıştı. Gece saatlerinde meydana gelen depremler, çoğu vatandaşımızı savunmasız bir şekilde yakalamıştı.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından ulusal yardım çağrısı yapılmış, birçok ülke yardımımıza koşmuştu.

Acı afet yaşandıktan sonra hem ülkemizden hem farklı ülkelerden pek çok gönüllü sahada görev almış, depremzedelere yardım için deprem bölgesine gitmişti. Uzmanlar artçı sarsıntılar için uyarılarda bulunurken günde birkaç kez büyük ölçekte artçı sarsıntılar yaşanıyordu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşamını yitiren 500 binden fazla kişi olduğu açıklanmıştı.

Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Malatya başta olmak üzere toplam 11 ilimizde binlerce bina yerle bir olurken yüzlerce hayat, hikaye de enkaz altında kaldı. Ülke olarak tanıdığımız tanımadığımız binlerce can için günlerce bir umut ışığı bekledik.

Depremin ne kadar büyük bir yıkıma yol açtığı ortaya çıkarken üzerinden aylar geçmesine rağmen hala temel ihtiyaç problemlerine bir çözüm bulunamadığı gözler önüne serilmişti.

Depremden aylar sonra bile Hatay’daki vatandaşlarımız içme suyuna ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdi. Depremden sonra canlı yayınlarda toplanan bağışlar, gönderilen yardımlar ise aslında neler yaşandığını sorgulamamıza sebep olmuştu.

Depremin yaklaşık 200. gününde ise Hatay’ın merkez Antakya ilçesi Atatürk Caddesi’nde “Yerinde Dönüşüm” projesi başlatıldı.

‘Yerinde Dönüşüm’ projesi kapsamında depremin yıktığı Atatürk Caddesi’nde iş hanı ve çok katlı otoparkın bulunduğu arazide temel atmak için kazı çalışmaları yapılmaya başlandı.

Kazı çalışmaları sırasında ise henüz kimliği belirlenemeyen bir ceset bulundu.

Henüz kimliği belirlenemeyen ceset, bölgede yapılan incelemenin ardından Hatay Adlı tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Cesedin cinsiyeti ve kimliğinin, DNA testinin ardından kesinlik kazanacağı öğrenildi.

Depremin 215. gününde, enkaz altında kalarak can veren vatandaşlarımıza böyle acı bir şekilde ulaşılmış olması, yaşadıklarımızı bir kez daha sorgulattı. Şimdilik bir ilk olan bu olayın son olacağı ise maalesef kesin değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir