Cumhuriyet’te bir ilk… Erdoğan kilise açtı

İstanbul’da bir Süryani kilisesinin açılışı Cumhuriyetin tarihinde bir ilk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşti.

2019 yılında Süryani cemaatinin talebi üzerine yer tahisi edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile temeli atılan bina, 750 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlandı.

Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin açılışı öncesinde AFP’ye konuşan İstanbul Süryani Kadim Vakfı Başkanı Sait Susin “Bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana inşa edilen ve kapılarını açacak ilk kilisedir. Çok mutluyuz,” ifadelerini kullandı.

Avrupa yakasında, Türkiye’deki Süryani Hıristiyanların çoğunluğunun ikamet ettiği Yeşilköy semtinde bulunan Mor Efrem Kilisesi, 17 bin üyeli topluluk tarafından finanse ediliyor.

2019’da Süryani cemaatinin talep etmesi üzerine yer tahsisi sapğlanan kilisenin temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile 750 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlandı.

“19 Şubat’ta açılışını yapacaktık ama 6 Şubat’taki depremler bizi durdurdu. Çok büyük bir acıydı ülke için. Böyle bir ortamda açılış yapmamız söz konusu olamazdı.” diyen Susin, “Sonrasında da araya ramazan, bayramlar girdi. İnşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılışını gerçekleştireceğiz. Tabii çok heyecanlıyız, çok mutluyuz, çok sevinçliyiz.” ifadelerini kullandı.

1932 yılına kadar Mardin’de bulunan kiliselerinin merkezi bugün Suriye’nin Şam kentinde yer alıyor.

Türkiye’de dini mezheplere dönük istatistik kaydı bulunmuyor. Fakat tahminlere göre Hristiyan azınlık nüfusun %0.2’sini oluşturuyor.

Resmi açılış sonrasında kilisedeki ilk ayin 15 Ekim Pazar günü yapılacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir