Bungie Sony’nin Beklentilerini Karşılayamazsa Özgürlüğünü Kaybedebilir

Sony, 2022 yılının temmuz ayında Halo oyunları ile adını duyurmuş Bungie’yi satın almıştı. 3,6 milyar dolarlık bir anlaşma sonucunda Sony bünyesine giren şirket, bağımsız bir şekilde çalışmaya devam edecekti. Bir noktada ise planlar istenildiği gibi gitmemeye başladı.

İlk patlak ekim ayında işten çıkartılan 100 Bungie çalışanı ile başladı.

Destiny 2 içi hazırlanan Lightfall ek paketinin de başarısız olması işleri daha da zora soktu. Bu ek paketin çıkışı ile birlikte Destiny 2, aktif oyuncu sayısında tarihinin en düşük istatistiğine ulaşmıştı. İncelemelerde yerden yere vurulan bu ek paket, şirketin ileriye dönük planlarına büyük bir darbe vurmuş oldu.

Sony’nin finansal hedeflerinin altında kalan Bungie, oyunlarını ertelemeye başladı.

İlk olarak Destiny 2 için planladıkları ek paket olan The Final Shape’in çıkış tarihini 2024 Şubat’tan 2024 Haziran’a ertelediler. Bu yaz ilk videosunu gördüğümüz Marathon ise 2025 yılına kadar ertelendi. Buna ek olarak IGN’in raporuna göre Bungie’nin CEO’su Pete Parsons’ın finansal açığı kapatmak için maaş düşürmeye, işten çıkarmaya ve hatta ikramiye maaşların verilmemesine kadar gittiği de söylentiler arasında.

Bu olaylar sonrasında Sony duruma el atmaya oldukça yakın.

Eğer Bungie istenilen finansal başarıyı sağlayamazsa, bağımsız çalışma ayrıcalığını kaybedebilir. Bu durum da doğal olarak şirket içerisinde kopukluklara ve bolca strese yol açacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir