ABD’den İsrailli bakanların açıklamalarına sert tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, yaptığı yazılı açıklamada, İsrailli bakanların Gazze halkının göç etmesine yönelik paylaşımlarına tepki gösterdi.

Miller, İsrailli bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir’in söylemlerini “kışkırtıcı ve sorumsuzca” olarak niteledi ve ABD’nin Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini savunan açıklamaları reddettiğini belirtti.

“BU AÇIKLAMALAR DERHAL DURMALI”

Bu tür söylemlerin İsrail hükümetinin politikalarını yansıtmadığının, Başbakan Binyamin Netanyahu dahil İsrailli yetkililer tarafından kendilerine defalarca söylendiği bilgisini paylaşan Miller, bu tür açıklamaların derhal durması gerektiğini kaydetti.

“GAZZE, FİLİSTİN TOPRAĞI”

Miller, “Gelecekte Hamas’ın artık kontrolünde olmadığı ve hiçbir terör grubunun İsrail’i tehdit edemeyeceği bir Gazze’nin Filistin toprağı olduğu ve Filistin toprağı olarak kalacağı konusunda açık, tutarlı ve net olduk” ifadesini kullandı.

NE DEMİŞLERDİ?

İsrailli aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, göç edecek Filistinlilerin yerleşimi konusunda, “Dünyada bizlere yardım edecek ortaklarımız var.” ifadelerini kullanmış ancak bu ortakların kimler ve hangi ülkeler olduğuna dair ise bilgi vermemişti.

Aşırı sağcı Maliye Bakanı Smotrich de “Gazze Şeridi için doğru çözüm, mülteci almayı kabul eden ülkelere gönüllü göçün teşvik edilmesidir” ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun hükümeti değiştirmesi gerektiğine işaret etmiş, “Hükümet işleri çok zorlaştırıyor” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir