Sera Kadıgil’den Mehmet Uçum’a çok sert ‘anayasa’ yanıtı: Üniversite mezunu olmayanlar Cumhurbaşkanı olamaz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da Cumhurbaşkanı yardımcıları olacağının öne sürülmesiyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

İmamoğlu ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olmasının hukuk dışı olduğunu ifade eden Uçum, “Anayasaya göre vesayet makamı ile belediye başkanlığı asla birleşemez(m.127/5).Aynı kişinin hem CB Yardımcısı hem Belediye Başkanı olması Anayasanın açık ihlalidir. Küresel sömürgecilerin planları ve dar çıkarlar için hukuk dışı ve abes çözüm arayışları boştur. Halk hesabını sorar” dedi. 

“HESABINI HALK ELBET SORACAK”

TİP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, sosyal medya hesabından Uçum’un paylaşımını sosyal medya hesabından alıntılayarak yanıt verdi.

“Evet. Hepsinin hesabını halk elbet soracak” diyen Kadıgil şunları söyledi:

“Anayasa’ya göre üniversite mezunu olmayanlar Cumhurbaşkanı olamaz. Anayasa’ya göre 2 kez seçilen biri 3.kez Cumhurbaşkanı adayı olamaz. Anayasa’ya göre seçim kanunundaki değişiklik 1 yıldan önce uygulanmaz. Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı tarafsızlığı için ŞEREFİ üstüne ettiği yemini bozamaz. Evet. Hepsinin hesabını halk elbet soracak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir