Fatih Karagümrük – Fenerbahçe maçı sonrası açıkladı! ‘VAR buna neden karışmaz! Hakemlik yapan birisi bunu atlamamalı’

Fatih Karagümrük, Spor Toto Süper Lig’in 28’inci haftasında Fenerbahçe’yi konuk etti. Karşılaşmada Abdulkadir Bitigen düdük çaldı. Abdulkadir Bitigen’in yardımcılıklarını Kemal Yılmaz ile Mustafa Savranlar üstlendi. VAR’da Emre Malok, AVAR’da Kadir Sağlam görev aldı.

Fatih Karagümrük – Fenerbahçe maçının tartışmalı kararlarını eski hakemler değerlendirdi. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da eski hakemler Bülent Yıldırım, Deniz Çoban ve Seçim Demirel yorumlarda bulundu.

Fenerbahçe’de Ferdi Kadıoğlu’nun topsuz alanda gördüğü sarı kartın yanı sıra, maçın başında iptal edilen gol ve Enner Valencia’nın penaltı beklediği pozisyon çok tartışıldı.

İşte Fatih Karagümrük – Fenerbahçe maçındaki tartışmalı kararlar hakkında yapılan değerlendirmeler…

“Willian Arao’nun iptal edilen golünde karar doğru muydu?”

Deniz Çoban: Tek bir pozisyon üzerinden hareket ederek değerlendirmek yerine bu pozisyonla ilgili görüşlerimizi dile getireceğiz. Hakem burada bir faul tespiti yaptı. Buradaki iptal gerekçesi ‘Samet’in rakibine omuzuna bastırarak faul yaptığını düşünerek’ iptal etti. Futbol bir temas oyunu, futbol oyununda temas olacak. Oyuncular kafaya yükselirken ya da yükselirken birbirlerine temas edecekler. Ne zaman ihlal gerçekleşmiş olur? Yapılan hamle rakip oyuncunun hareketlerini kısıtlarsa o zaman ihlal olur. Elin oyuncunun omzunda olduğunu görüyoruz ama burada etkili bir temas olmadığı fikrindeyim. Siyahlı oyuncunun olabildiğince rahat yükselebildiğini görüyoruz. Faul yapıldıktan sonra faul yapıldığı düşünülen oyuncunun dönüp hiç hakemi aramadığını da görüyoruz. Bir oyuncu eğer kafaya yükselirken engellenmiş olsa, bu oyuncu hakeme çok saygı gösteren bir oyuncu olsa bile döner bir hakemi arar. Tam bir referans noktası olmasa bile, harekete bakıyorum etkili olmadığını düşünüyorum. Bu golün verilmesini çok daha doğru bulurum. Abdulkadir Bitigen böyle değerlendirdi, VAR’ın çok karışacağı bir pozisyon olmadığını düşünüyorum. Ben yanlış karar diyorum buna.

Seçim Demirel: Burada iki pozisyon var hakemin değerlendireceği. Bir golü atan oyuncunun rakibine yaptığı müdahale bir de onların önünde olan yine iki rakip oyuncunun müdahalesi. Futbol her ne kadar bir temas oyunu olsa da kafa topuna yükselen oyuncunun çok net sıçrayabildiğini görüyoruz. Daha fazla nereye kadar sıçrayabilir? Sıçrayamaz. Zaten yapabileceği hamleyi yapmış. Golü atan oyuncunun etkili bir itmesi yok. Ben de çağdaş futbol anlayışı içerisinde bu golün verilmesinden yana bir fikir beyan edebilirim. Gol verilseydi çok daha doğru olurdu ama subjektif bir karar. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum. VAR böyle bir pozisyona zaten müdahale edemezdi, etmedi de. Şu pozisyon eğer ceza sahası içerisinde bir penaltı beklentisinde gerçekleşse, bir penaltı çalınır mıydı bu pozisyona? Çalınsaydı eğer kabul görür müydü? Kabul görüyorsa, buna da gol iptali doğru diyebiliriz. Benim futbol anlayışıma göre kesinlikle yanlış bir karar.

Deniz Çoban: Penaltı verilse buna ne derdik? Çok şaşırırdık. Yine bu statta, bu kalede, Erkan Özdamar böyle bir pozisyonda Fenerbahçe’nin golünü iptal etmişti.

Bülent Yıldırım: Tartışmaya açık bir pozisyon. Subjektif durumlarda, böyle şarjın olduğu durumlarda hakemin kararına saygı duymak zorundayız. Yandan top ortalandığı anda Samet Akaydın eliyle bastırıp oyuncuyu bozmak niyetinde. Topa ulaşamayacağını anladığı anda, ellerini geriye savurup kaykılıyor. Bu durumda Rayyan Baniya’nın etkilenip, etkilenmediği konusunda karar çıkacak. Niteliğini bir tanımlayalım, bu subjektif bir karar. VAR devre dışı, Türkiye’deki en büyük handikap bence de hakem üzerinden oyunu okumak gerekirken VAR üzerinden okuyoruz bu yanlış. Hakem gol iptalini yapacak, dakika 3. Geri kalan 87 dakikada faul ve diğer hareketler konusunda yaklaşımını birlikte değerlendireceğiz. VAR zaten burada devre dışı, asla ondan bahsedemeyiz. Müsabakanın hakemi yanıldı. Rayyan Baniya faul beklememesine rağmen o eli gördüğü için yanıldı. Bence insani açıdan yanıldı. Futbol burada asla faul beklemiyor. Maçın hakemi faul girişimini faul zannediyor. Buradaki en doğru karar golü vermek olurdu.

“Samet Akaydın’ın Diagne’ye faulünde kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Burada Samet arkadan gelerek rakibini rahatsız ediyor. Sağ ayağıyla rakibinin sağ ayağının üstünden ayağı kayıyor. Burada sert bir uyarıyı, sarı karttan daha doğru bulurdum.

Deniz Çoban: Burada çok etkili bir ikaz olsa çok daha etkili olurdu fikrindeyim. Kart gerekmez.

Bülent Yıldırım: Net bir kontrolsüz faulden bahsediyor olsak net sarı kart deriz ancak bu gerçekten sınırda bir pozisyon. Samet kontrolsüz olmayan bir temasta bulunarak ‘ben de buradayım, benim standartım bu’ demesi gerekirdi. Sarı kart gerekmez.

“Fatih Karagümrük’ün golü öncesi Batuhan Şen’in bir ihlali var mı?”

Deniz Çoban: Kaleci topu kontrol etti, kurtarışını yaptı. Yere bıraktı topu, tekrar geri aldı. Okuduğumuz kurala göre; oyuna bıraktığı topa, tekrar dokunursa bile bu bir ihlaldir. Aleyhine endirekt vuruş verilmesi gerekir. Topu oyuna bıraktı, tam da kuralda tarif edilen şeyi yapıyor. Oyuna bıraktığı topa tekrar, eliyle koluyla dokunuyor. Oyuncunun kontrolünde olan topa kimse müdahale edemez. Kaleci degaj yaparken araya girip birisi topa vuramaz. Top kalecinin kontrolündedir. Kaleci topu yerle zemin arasında tutmuştur, parmağını koymuştur, kimse bu topa dokunamaz. Arkada bir oyuncuyu unutmuş olsa kaleci, arkadaki oyuncu golü atsa gol temiz. Demekki bu top kalecinin kontrolünde değil, oyunda. Şu topu birisi gelip çalsa kalecinin önünden ihlal var mı? Kural kitabının tam orta yerinden endirekt serbest vuruş. Gol iptali olması lazım. Bu atak başlangıç fazının içerisinde. Artık bütün komplike oyun kurallarını VAR’a çözdürmeye çalışıyoruz. Artık oyun kural kitabında orta yerinde yazan şeyi bile VAR’a çözdürmeye çalışıyoruz. VAR onu çözmek için orada yok. Biz sahadayken ‘kaleciye pas, alamaz eline’ demiyor muyduk? Burada hakeme neden uyarı gitmiyor acaba.

Bülent Yıldırım: Tuttu, yere düştü. Sağ eli topta, iki elle teması kesti. Bu top oynanabilir top. Oyuna bırakılmış top tekrar eline alınsa endirekt serbest vuruştur. Endirekt serbest vuruş gerekir, gol iptali gerekir.

Seçim Demirel: Net bir endirekt serbest vuruş. Bu bir atak başlangıç fazının içerisindedir. VAR’ın mutlaka bir gol olduğunda bunu tespit edip hakeme sunması gerekiyordu.

“Emre Mor’un yerde kaldığı pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Seçim Demirel: Gol iptalindeki faul mü daha ağır, buradaki faul mü? Emre Mor ceza alanına girmek isterken arkadan rakibi… Oyuncunun topa gitmesini engellemek için her şeyi yapıyor. Önce omzundan sonra aşağıdan. Çok açık net bir faul.

Deniz Çoban: Gol iptalindeki faulse bu ne?

Bülent Yıldırım: Yanlış karar.

“İsmail’in Diagne’ye faulü sırasında, Diagne rakibinin yüzüne vurdu mu?”

Seçim Demirel: Kasıtlı bir şey yok.

Deniz Çoban: Yüze vurma yok.

Bülent Yıldırım: O tip bir vurma yok.

“Ferdi Kadıoğlu’na gösterilen sarı kart doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Hakemin beden dili izlerken bizi terse düşürdü. Burada ilk faulü Fenerbahçe lehine gösteriyor. Sonra oyun Karagümrük lehine başladı.

Deniz Çoban: Bu kararı hakemin verdiğini düşünmüyorum, yardım aldı. Karagümrüklü oyuncu masum değil. Önce Fenerbahçeli oyuncuyu yokluyor. İlk çaldığı faul de doğru. Gösterdiği yön de doğru. Sonradan Ferdi Kadıoğlu’na çıkan sarı kart da doğru. Ama faulü Fenerbahçe lehine vermişken bu süreçte ne değiştide Karagümrük başladı onu anlayamadım. Bu serbest vuruş gol olsa, kulübün bir tanesi ‘faulü bana verdi, onlar kullandı gol yedim’ diyecek. Niye böyle bir şeye yer verelim?

Seçim Demirel: Karagümrüklü oyuncu faulü yapıyor. Ferdi’nin hareketine sarı kart çıkarıyor fakat oyuna Karagümrük takımı başladı. Konsantrasyon kaybı mı diyelim ne diyelim bilemiyorum. FIFA hakeminin yapmaması gereken bir hata.

“Enner Valencia’nın penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Deniz Çoban: Biz çok yanlış yapıyoruz, her şeyi VAR üzerinden okuyoruz. Beklenen hakemin karar vermesi. VAR futboldaki hataların önüne geçsin diye gelmiş bir unsur. ‘Bu pozisyon faul değil, oyuncu kısıtlanmamış, istese oyuna devam ederdi’ ama goldeki faul etkiledi? Aynı maç içinde veriyor hakem bu kararları. Bu maçın VAR hakemi kim olursa olsun, bu pozisyon bu ligin en düşük hakemi olsun. Buna karışılmazsa neye karışılır? Çok açık bir penaltı.

Seçim Demirel: Enner Valencia ceza alanı içerisinde ilerlerken orada bir problem yok. Rakibi ayağına vuruyor, çok açık net. Hakem değerlendiremedi diye düşünüyorum. Tartışmaya gerek yok. Fenerbahçeli oyuncu neden yere düşsün, o hareket hareketlerini kısıtladı.

Bülent Yıldırım: Hakemin perdelendiği ihtimali düşük geliyor bana. Burada gördüğü izlenimi var bende. Kilitleniyor. Şu hareket futbol mu? Penaltı olmalıydı. Açık, net, bariz, tartışmasız ve verilmediği zaman skandal olacağı belli olan bir penaltı pozisyonu.

Deniz Çoban: Futbolla iştigal eden ve hakemlik yapan birisi bunu atlamamalı.

Bülent Yıldırım: Burada yani onun lehine savunabileceğim hiçbir şey yok. Hakem tarafından, VAR tarafından çaresiz bir penaltı.

“Fenerbahçe’nin 2’nci golü…”

Deniz Çoban: Kitaba göre burada herhangi bir ihlal yok. Oyun durmuş. Hakemin o başlama vuruşunu yaptırırken, ‘arkadaşlar başlatıyorum, tamam mı?’ diye farkındalık yaratıp oyunu başlatması gerekirdi. Oyuncular hazırlıksız yakalandılar ve bu atağın neticesinde korner oldu ve korner de gol oldu. Kitaba göre hata yok.

Seçim Demirel: Farklı bir yorumum yok.

Bülent Yıldırım: Ofsayt konusu şüpheli. Bir açıdan baktık ofsayt, diğerinden ofsayt yok. Bu golde kornerden geldiği için kimsenin müdahale etme şansı yok. Karagümrüklü oyuncular hazırlanmadan atılan topta doğrudan gol olsaydı VAR çizgiyi çizerdi.

“Salih’in Emre Mor’a müdahalesinde faul var mı?”

Deniz Çoban: Faul var ama hakem vermedi.

Seçim Demirel: Yine ilginç karar, faul var.

Bülent Yıldırım: Faul var, hatta sarı bile olabilir.

“İsmail Yüksek elle oynadı mı?”

Seçim Demirel: Hayır, elle oynama yok. Ama hakem maçtan koptuğu için el verdi.

Deniz Çoban: Elle oynamadan söz edemeyiz.

Bülent Yıldırım: Asla elle oynama diyemeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir